1- Vakum Tüplü Güneş Enerji Sistemleri Nedir ve Nasıl Çalışır?

Sistemimiz iç içe geçmiş iki borasilikat cam tüpten oluşmaktadır. İki tüp arasındaki vakum sayesinde ısı kaybı minimum düzeye indirilmiştir. İçteki tüpün dışı püskürtme yöntemi ile AI-N/AI kaplanmıştır. Bu seçici yüzey sayesinde tüpe gelen ışınların %93’ü mükemmel bir şekilde emilip ısıya çevrilmektedir. İki tüpün arasındaki havanın alınmasından dolayı içteki tüpten oluşan ısı kaybı yok denecek kadar azdır. Evdeki termoslar da aynı yöntemle yapılmıştır. Seçici yüzey tarafından absorbe edilen güneş enerjisi iç tüpteki suya geçmektedir. Tüpte yapılan suyun yoğunluğu azaldığından yukarıya doğru gidecektir. Bu olaya doğal sirkülasyon denir ve her tüpte aynı olay meydana gelir.

2- Vakum Tüp Sistemlerin Güvenliği Nedir?

Vakum tüpü Almanya’nın önde gelen araştırma enstitüleri tarafından icat edilmiş ve denenmiştir. Bu teknoloji ticari olarak bazı Çin firmaları tarafından kullanılmış ve 10 yıl boyunca bütün ülke genelinde birçok sistem kurulmuştur. Günümüzde bu teknoloji, birçok ülke tarafından kabul edilmiş olup USA, Japon, Alman, Avusturya v.b. birçok yerde kullanılmaktadır. Bu teknoloji ülkemizde yeni olup 2003 yılından itibaren JETSU tarafından ülkemizde satışa sunulmuştur.

3- Vakum tüpün kırılması mümkün müdür? Herhangi bir koruyucu önlem gerekli midir?

Vakum tüpü özel geliştirilmiş borosilikat camdan yapılmış olup 25 mm. Çapında doluya dayanabilecek mukavemettedir. Sistem kurulduktan sonra tüpün kırılması hemen hemen imkânsızdır. Dikkat edilecek en önemli nokta vakum tüpler eğer boşsa ve uzun süre güneş altında kalmışsa içindeki sıcaklık 250 °C ‘ye ulaşacaktır. Bu durumda sisteme soğuk su vermemek gerekir. Tüplerin herhangi bir nedenle kırılması halinde yetkili bayimizden uygun fiyata yenisini alabilirsiniz.

4- Hangi kapasite ve model kullanımımıza uygundur?

Aşağıdaki tabloda farklı aileler için uygun modelleri görebilirsiniz:

 Model
JS 15-110
JS 20-150
JS 30-220
 Vakum Tüpü Sayısı
15
20
30
 Vakum Tüpü Ölçüleri
47 mm x 1500 mm
 Su Tankı Kapasitesi
110
150
220
 Su Tankı Malzemesi
Paslanmaz Çelik ( Krom - Nikel )
 Emici Yüzey (m2)
1.5
2
3
 Kullanıcı Adedi
2- 3 kişi
4-5 kişi
6-7 kişi

5- Güneş enerjisi, gaz veya elektrikli ısıtıcılara alternatif midir?

Evet. Vakum tüplü güneş kolektörleri Türkiye’nin bütün bölgelerinde ve tüm zamanlarda kullanılabilir. Normal, parlak ve bulutlu havalarda da ısıtma kapasitesine sahiptir. Ancak çok bulutlu ve yağmurlu havalarda ilave ısıtıcı gerekir.

6- Sistemin geri ödeme süresi ne kadardır?

Bir evin normalde ısıtılması için harcanan elektriğin toplam fatura bedeli %25 kadardır. Buna göre sistem 2–3 yıl içerisinde kendini amorti edecektir. Sistemin 15 yıl kullanılabileceği kabul edilirse, ne kadar karlı bir yatırım olduğu ortaya çıkar.

7- Vakum tüplü kolektörler soğuk iklimlerde de kullanılabilir mi?

Evet. Bu tüplerde vakum olması nedeni ile -18 °C ve ısı borulu sistemlerde -50 °C sıcaklığa kadar antifriz konulmadan kullanılması mümkündür.

8- Güneş enerji sistemi düz ve eğimli çatılara kurulabilir mi?

Evet. Sistem düz ve eğimli çatılara kurulabilir.

9- Vakum tüplü kolektörler suyu yüksek sıcaklığa çıkarabilir mi?

Evet. Sistem mevsimlere bağlı olarak suyu 55–95 °C’ ye çıkarmaktadır. Genellikle duş alma sıcaklığı 32–43 °C civarında olmaktadır.

10- Vakum tüplü güneş kolektörleri büyük çaplı ısıtmalarda kullanılabilir mi?

Evet. Kolektörler seri olarak bağlandığı zaman okul, hastane, otel, havuz gibi yerlerin büyük çaplı sıcak su ihtiyacını karşılayabilir. Sistemin büyüklüğü için herhangi bir limiti yoktur.

11- Vakum tüplü güneş enerji sistemlerinde bakım ve servis gerekli midir?

Normal koşullar altında herhangi bir bakım gerekmez. Tüplerin yuvarlak olması nedeni ile yağmurla birlikte temizlenecektir. Tüplerden biri kırıldığında değiştirilmesi kolay ve ucuzdur. Su sertliğinin 50 FFR altında olduğu yerlerde genellikle bakım gerekmemektedir. Su sertliği bu değerden yüksek ise vakum tüpün altında tortu birikimi oluşacaktır. Tortunun cama yapışması mümkün olmadığından tüp çıkartılıp ters çevrilerek kolayca temizlenebilir