VAKUM TÜPLÜ JETSU GÜNEŞ KOLLEKTÖRLERİNİN DÜZ KOLEKTÖRLERE GÖRE AVANTAJLARI

 

Sistemimiz iç içe geçmiş iki cam tüpten oluşmaktadır. Bu cam tüpler sayesinde gelen ışınların %93’ü mükemmel bir şekilde emilip ısıya çevrilmekte ve güneş ışını yansıması minimuma (%7) indirilmektedir.

 

 

 

 

İki tüp arasında vakum olduğundan iletimle ve tasınımla ısı kaybı ihmal edilecek mertebededir. Soğuk, yağmurlu, karlı ve rüzgârlı havaların tüp içindeki ısıyı alması vakum sayesinde önlenmiştir. Bu nedenle sistem tüm yıl boyunca kullanılabilmektedir.

 

Eski model kolektörlerde vakum olması nedeniyle soğuk havalarda ısı kaybı çok yüksektir. Bu da verimi oldukça düşürmekte ve tüm yıl boyunca kullanılmasını engellemektedir.

 

 

Jetsu vakum tüplü güneş kolektörlerinde antifriz koymaya gerek yoktur. Sistem -30 °C sıcaklıkta ve açık bulutlu havalarda bile sıcak su üretmektedir.

 

Eski model kolektörlerde soğuk havalarda suyun donma tehlikesine karşı ilave antifriz koymak gerekmektedir. Buna rağmen 0 °C ‘nin altındaki sıcaklıklarda bu sistemler verimli çalışmamaktadırlar.

 

 

Sistemlerimizin metal aksamı tümüyle paslanmaz çelikten (304 krom – nikel) imal edilmiştir. Bundan dolayı üretilen sıcak su içilebilir özelliktedir.

 

Eski model güneş enerjilerinde, kullanılan malzemelerden dolayı zamanla paslanma, kireçlenme, tıkanma problemleri yaşanmaktadır. Ayrıca bu sistemlerde üretilen sıcak su içilebilir özellikte değildir.

 

 

Sistemimizde, sıcak su tankında ve panel manifoldunda, ısı iletim katsayısı çok düşük olan 55 mm kalınlığında poliüretan kullanılmaktadır. Bu sayede soğuk havalarda tanktaki sıcak su uzun süre muhafaza edilebilmektedir.

 

Eski model güneş enerjisi sistemlerinin kazanlarında genellikle cam yünü kullanılmaktadır. Bunların ısıyı tutma özellikleri poliüretana göre çok daha düşüktür.

 

 

Silindir şeklindeki vakum tüplerimiz güneş ışınlarını tüm gün boyunca dik olarak almakta ve özel kaplaması sayesinde yansıma minimuma indirilmektedir. Bu sayede su sıcaklığı yaz şartlarında 95 °C’ ye, kış şartlarında 55 °C’ ye çıkmaktadır.

 

Eski model güneş enerjileri sadece gün ortasında güneş ışınlarını dik almaktadır. Bu sistemlerde sıcaklık daha düşük seviyelerde kalmaktadır.

 

 

 

Jetsu Güneş Enerji Sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi için katalog sayfamızı incelemenizi öneririz.